This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37358-61
- Kravet Design
SKU
37358.61.0
In stock
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 28.62 in (72.69 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.77 in (34.98 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Brushed, Sheared |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Polyester - 51%, Viscose - 47%, Cotton - 2% |
| Furniture Grade | 39 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items