This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bangla Damask - Straw
- Kravet Design
- Barclay Butera
- Collection II
SKU
3816.616.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Barclay Butera |
| Collection | Collection II |
| Type | Print, Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | For Drapery Use. |
| Railroaded | No |
| Composition | Silk - 100% |
| Pattern | Damask |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items