This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Elroy - Quartz
- Kravet Couture
- Michael Berman
SKU
3990.1121.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 47.5 in (120.65 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15.5 in (39.37 cm) |
| Horizontal Repeat | 16 in (40.64 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Michael Berman |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Sanforized |
| Notes | For Drapery Use. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 18 - 19 Weeks |
| Composition | Viscose - 45%, Polyester - 30%, Linen - 25% |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items