This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Spheric - Stone
- Kravet Design
SKU
4245.11.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2.5 in (6.35 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.5 in (6.35 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | For Drapery And Decorative Use Only |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 23 - 24 Weeks |
| Composition | Polyester - 94%, Cotton - 6% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Geometric, Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items