This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 4689-1101
- Kravet Basics
SKU
4689.1101.0
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.75 in (12.07 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.75 in (6.99 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Polyester - 76%, Cotton - 24% |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 9,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric |
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items