This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Dynamic Duo - Platinum
- Donghia
- Donghia IV
SKU
6022144.11.0
In stock
Shimmering abstract forms, like falling leaves, flutter gently downward along the surface of this embroidered sheer.
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 19 in (48.26 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.25 in (33.66 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Donghia IV |
| Type | Embroidery, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered, Softened |
| Notes | For Drapery Use Only. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 20 - 21 Weeks |
| Composition | Polyester - 44%, Viscose - 33%, Silk - 23%; Front: Viscose - 65%, Polyester - 35%; Back: Polyester - 53%, Silk - 47% |
| Pattern | Abstract, Geometric |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items