This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Vibrato - Java
- Donghia
- Donghia IV
SKU
6022151.6.0
In stock
This silken jacquard features a large scale pattern of rhythmic waves.The elegant drape quivers and flows like an evening gown.
| Width | 56 in (142.24 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 39.5 in (100.33 cm) |
| Horizontal Repeat | 28 in (71.12 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Donghia IV |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 11 - 12 Weeks |
| Composition | Cotton - 76%, Silk - 24% |
| Pattern | Abstract, Damask |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items