This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Diamond Mine - Savanna
- Donghia
- Zuri
SKU
6024112.30.0
In stock
A European archive provided the 19th Century reference for this striking geometric design. Newest digital technology faithfully mimics the warp-printed "ikat" effects of the original. Printed on a refined heavy-weight linen ground.
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Zuri |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In France |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 8 - 9 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 69 |
| Pattern | Global, Ikat/Southwest/Kilims |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items