This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Verlaine Print - Autumn
- Brunschwig & Fils
- Le Parnasse
SKU
8017112.124.0 - Discontinued
In stock
This item is sold in increments of 1.000
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 30 in (76.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 42 in (106.68 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Le Parnasse |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Notes | Ttl Repeat-30.50 V X 54.50 H Border 12.2 |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 90%, Nylon - 10% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Flora & Fauna |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items