This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Saanvi Emb - Blue/Red
- Brunschwig & Fils
- Anduze Embroideries
SKU
8023113.195.0
In stock
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 25.11 in (63.78 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.16 in (68.99 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Anduze Embroideries |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | Knit Backing Rec. For Lt Upholstery Use |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 51%, Viscose - 44%, Polyester - 5% |
| Furniture Grade | 83 |
| Pattern | Botanical & Floral, Stripes |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items