This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Arles Weave - Blue
- Brunschwig & Fils
- Arles Weaves
SKU
8023134.513.0
In stock
| Width | 55.11 in (139.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.77 in (34.98 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Arles Weaves |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Calendered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Viscose - 70%, Combed Cotton - 30% |
| Furniture Grade | 47 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items