This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Croc Velvet - Amber
- Brunschwig & Fils
- Celeste
SKU
8023140.12.0
In stock
| Width | 55.51 in (141 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18.5 in (46.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.38 in (33.99 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Celeste |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | Coordinating Wallcovering P8023114 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 39 - 40 Weeks |
| Composition | Viscose - 55%, Cotton - 45% |
| Furniture Grade | 58 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 12,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items