This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bukara Warp Print - Petal
- Brunschwig & Fils
- Vienne Silks
SKU
8023146.73.0
In stock
| Width | 56 in (142.24 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12 in (30.48 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Vienne Silks |
| Type | Print, Silk |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Notes | For Drapery Use. Printed Warp. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 11 - 12 Weeks |
| Composition | Polyester - 48%, Silk - 34%, Cotton - 18% |
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items