This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Arnaud Damask - Leaf
- Brunschwig & Fils
- Vienne Silks
SKU
8023150.3.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.5 in (67.31 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Vienne Silks |
| Type | Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 57%, Silk - 24%, Cotton - 19% |
| Furniture Grade | 47 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 6,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Damask |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items