This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Fabius - Aqua
- Kravet Design
- Thom Filicia
SKU
9814.15.0
In stock
| Width | 49 in (124.46 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11.5 in (29.21 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Thom Filicia |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Finish | Embroidered, Softened |
| Notes | For Drapery, Bedding, And Decorative Use.;Knit Backing Recommended For Light Upholstery Use. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Linen - 55%, Cotton - 45% |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items