This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Spinney - Leaf Outdoor
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- The Secret Garden Indoor Outdoor
SKU
AM100411.317.0
In stock
| Width | 53.93 in (136.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11.22 in (28.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 7.71 in (19.58 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | The Secret Garden Indoor Outdoor |
| Type | Indoor / Outdoor, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 33 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Sustainability | Ecofast Print Technology |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items