This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Captain - Rope
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- Boathouse
SKU
AM100440.1601.0
In stock
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | .98 in (2.49 cm) |
| Horizontal Repeat | .9 in (2.29 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | Boathouse |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 43%, Viscose - 32%, Polyester - 14%, Linen - 11% |
| Furniture Grade | 31 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items