This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Beehive - Stone
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- Pavilion
SKU
AM100444.1611.0
In stock
| Width | 53.93 in (136.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15.35 in (38.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.99 in (45.69 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | Pavilion |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 90%, Linen - 10% |
| Furniture Grade | 30 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Ikat/Southwest/Kilims |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items