This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Anjuna - Sky
- Kravet Couture
- Riviera Collection
SKU
ANJUNA.15.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11.5 in (29.21 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Riviera Collection |
| Type | Indoor / Outdoor, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Finish | C0 Soil And Stain Repellent Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 19 - 20 Weeks |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 44 |
| Sustainability | Flurocarbon Free, PFAS Free Finish, Poly-Fluorinated Chemical (PFC) Free |
| Pattern | Geometric, Ikat/Southwest/Kilims |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | Indoor/Outdoor |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items