This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Regal Silk - Silver/Bronze
- G P & J Baker
- Historic Royal Palaces
SKU
BF10660.1.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 19 in (48.26 cm) |
| Horizontal Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | G P & J Baker |
| Collection | Historic Royal Palaces |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 34%, Viscose - 28%, Zari - 20%, Polyester - 13%, Silk - 5% |
| End Use | Drapery |
|---|---|
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items