This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Lillington - Soft Blue
- G P & J Baker
SKU
BF10763.2.0
In stock
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 29 in (73.66 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | G P & J Baker |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Linen - 40%, Cotton - 30%, Viscose - 30% |
| Furniture Grade | 49 |
| End Use | Multipurpose |
|---|---|
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items