This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Gillian S Zebras Linen & Cotton Print - Sky
- Brunschwig & Fils
- Cevennes
SKU
BR-79653.15.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 32.5 in (82.55 cm) |
| Horizontal Repeat | 53.5 in (135.89 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Cevennes |
| Type | |
| Country of Manufacture | Printed In USA on imported greige |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 60%, Cotton - 20%, Modal - 20% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 15,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items