This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Beck - White/Natural
- Caroline Cecil Textiles
- Origins
SKU
CCF-2303.161.0
In stock
Inspired by the grace and movement of rivers and ocean streams, BECKs hand-painted, many varied points come together to express the ebb and flow of water. A linen and cotton blend adds great texture and depth to the motif, and the natural palette makes the detailed pattern wonderfully workable.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.25 in (8.26 cm) |
| Horizontal Repeat | 5.5 in (13.97 cm) |
| Brand | Caroline Cecil Textiles |
| Collection | Origins |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 4 - 5 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 13 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items