This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Loop - Denim/Oyster
- Caroline Cecil Textiles
- Origins
SKU
CCF-2332.1615.0
In stock
Beginning as Caroline's minimalist painting of a single circle, LOOP became a dynamic and bold all-over pattern. The negative spaces in between highlight the intricacy of the motif and the texture of the certified Belgian linen base. This look is all about movement and depth.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.75 in (9.53 cm) |
| Brand | Caroline Cecil Textiles |
| Collection | Origins |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 - 7 Weeks |
| Composition | Linen - 51%, Cotton - 49% |
| Furniture Grade | 26 |
| Pattern | Geometric, Modern |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
Certification Letters
Similar Items