This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Grace - Natural
- Donghia
- Footloose & Fancy Free
SKU
DG-10234.008.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 3
Delicate and sophisticated, Grace is a large scale paisley available exclusively in two angelic colors. Grace is sold by the yard, not the repeat so please take this into consideration when placing orders. Shown railroaded.
| Width | 122.04 in (309.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 51.2 in (130.05 cm) |
| Horizontal Repeat | 30.5 in (77.47 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Footloose & Fancy Free |
| Type | Sheer |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 60%, Spun Rayon - 40% |
| Pattern | Paisley |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items