This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Dune - Grey
- Donghia
- Desert Bloom
SKU
DG-10295.009.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
Replicating sand waves sculpted by nature, brushstrokes of silk and linen create windblown movement in Dune. Lines of satin are blended with beautiful color duplicating sand waves made by nature.
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 31.5 in (80.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 25.6 in (65.02 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Desert Bloom |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 79%, Silk - 21% |
| Furniture Grade | 131 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 20,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items