This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Diamas - Sea
- Kravet Basics
- Modern Gallery
SKU
DIAMAS.35.0
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Modern Gallery |
| Type | |
| Country of Manufacture | Printed In USA on imported greige |
| Finish | C0 Soil And Stain Repellent Finish, Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 7 - 8 Weeks |
| Composition | Cotton - 100% |
| Furniture Grade | 13 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 15,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Diamond, Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items
