This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Braganza - Parchment
- Threads
- Faraway
SKU
ED85363.225.0
In stock
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | Threads |
| Collection | Faraway |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Linen - 36%, Viscose - 28%, Cotton - 19%, Spun Polyester - 17% |
| End Use | Drapery |
|---|---|
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
Certification Letters
Similar Items