This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Elmsdale Jacquard - Forest/Linen
- Clarke & Clarke
- Ferndene
SKU
F1647/01.CAC.0
In stock
| Width | 53.94 in (137.01 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.78 in (35 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.58 in (34.49 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Ferndene |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 62%, Viscose - 38% |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 8,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Certification Letters
Similar Items