This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Inigo - Berenjena/An
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo
SKU
GDT5044.004.0
In stock
| Width | 54.25 in (137.8 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Horizontal Repeat | 23.625 in (60.01 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Spain |
| Finish | Sanforized |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 67%, Linen - 33% |
| Furniture Grade | 26 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 10,000 Cycles |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items