This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Oaxaca - Blanco
- Gaston Y Daniela
- Nuevo Mundo
SKU
GDT5562.001.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 28 in (71.12 cm) |
| Horizontal Repeat | 50.5 in (128.27 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Nuevo Mundo |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 40,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects, Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items