This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Cala Marsal - Turquesa Teja
- Gaston Y Daniela
- Maiorica
SKU
GDT5681.005.0
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 5.83 in (14.81 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.29 in (33.76 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Maiorica |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 60%, Linen - 30%, Cotton - 10% |
| Furniture Grade | 39 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Ikat/Southwest/Kilims |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items