This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Daisy Daisy - Red/Tan
- Lee Jofa Modern
- David Hicks By Ashley Hicks
- Volume 2
SKU
GWF-2746.916.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1 in (2.54 cm) |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.54 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Designer | David Hicks By Ashley Hicks |
| Collection | Volume 2 |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 65%, Cotton - 35% |
| Furniture Grade | 15 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 3,000 Double Rubs |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items