This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Gaia Velvet - Fern
- Lee Jofa Modern
- Cadence
SKU
GWF-3820.3.0
In stock
Gaia Velvet is a lush jacquard velvet with a broken, distressed pattern. Anything but plain, the rich hues of the solid-color pile play against the texture of the ground weave. This classic velvet enhances both contemporary and traditional interiors.
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 19.68 in (49.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.38 in (33.99 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Collection | Cadence |
| Type | Chenille, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 39 - 40 Weeks |
| Composition | Viscose - 66%, Polyester - 20%, Cotton - 14% |
| Furniture Grade | 51 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 66,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items