This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Alaior - Rojo
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo IX Hesperia
SKU
LCT1106.004.0
In stock
| Width | 55.12 in (140 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15.75 in (40.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.76 in (7.01 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo IX Hesperia |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 44%, Cotton - 26%, Linen - 16%, Polyester - 14% |
| Furniture Grade | 53 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Flamestitch |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | NOT TESTED |
Certification Letters
Similar Items