This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Whippets Paper - Red
- Lee Jofa
- Lee Jofa 200 Wallcovering
SKU
P2023120.19.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Lee Jofa 200 Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Fabric 2023125 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp - 45%, Binder - 20%, Mineral Fillers - 20%, Polyester - 15% |
| Width | 55.1 in (139.95 cm) |
| Vertical Repeat | 26.4 in (67.06 cm) |
| Horizontal Repeat | 55.1 in (139.95 cm) |
| Wallcovering Area | 151.53 Square Feet |
| Pattern | Animal/Insects, Novelty |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters