This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Spaceage - Beige
- Kravet Design
SKU
SPACEAGE.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 59 in (149.86 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 78.75 in (200.03 cm) |
| Horizontal Repeat | 59 in (149.86 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| Finish | Calendered |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Novelty |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items