This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Starry Sky - Dove
- Kravet Basics
- Mid-Century Modern
SKU
STARRY SKY.11.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Mid-Century Modern |
| Type | |
| Country of Manufacture | Printed In USA on imported greige |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 - 7 Weeks |
| Composition | Cotton - 90%, Linen - 10% |
| Furniture Grade | 13 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Small Scale |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items